VERİMDER'DE BU AY

YERLİ ENERJİDE YÜKSELEN İVME İTHAL ENERJİYİ GÖLGEDE BIRAKTI

YERLİ ENERJİDE YÜKSELEN İVME İTHAL ENERJİYİ GÖLGEDE BIRAKTI22 Kasım 2019 Cuma 17:07

YERLİ ENERJİDE YÜKSELEN İVME İTHAL ENERJİYİ GÖLGEDE BIRAKTI

YERLİ ENERJİDE YÜKSELEN İVME İTHAL ENERJİYİ GÖLGEDE BIRAKTI

 

Türkiye, geçtiğimiz yılın başından bu yana altı aylık dönemde “yerli enerji” alanında çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Özellikle yenilenebilir enerji alanında yapılan atak ile birlikte elektrik üretiminde ithal enerji kullanımı %38’e kadar düşerken, yerli enerji kullanımı ise %6’ye kadar yükseldi.

 

Sürdürülebilir bir gelecek için enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve enerji teknoloji çalışmalarında son yıllarda büyük atılım gösteren Türkiye, yerli ve milli enerji çalışmalarında da önemli ilerlemeler kat ediyor.

 

2023’E KADAR HEDEF YERLİ YENİLENEBİLİR KAYNAKLARIN PAYINI ÜÇTE İKİ ARTTIRMAK

 

Haziran ayı içerisinde Japonya’da düzenlenen G20 Çevre ve Enerji Bakanları Toplantısı’na katılan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yapılan çalışmalar ve hedefler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. “Enerjinin Geleceği” başlıklı oturumda konuşan Dönmez, 2023 yılına kadar elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payını üçte iki yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. Bunun yanı sıra enerji üretiminde teknoloji kullanımı arttırdıklarını belirten Dönmez, yapay zeka, IoT, siber güvenlik çalışmalarını da enerji portföyümüze entegre etmek için bir girişim başlattıklarını ifade etti.

 

YERLİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ  KAYNAK KULLANIMI %62’YE ÇIKTI

 

Enerji Bakanlığı tarafından 2019 yılının ilk çeyrek dönemine ilişkin açıklanan veriler yerli üretimin büyük bir ivme yakaladığını gösteriyor. Türkiye’nin toplam elektrik üretimi 74 milyar 252 milyon kilovatsaati buldu. Öte yandan yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payı yüzde 48,56 iken, bu yılın aynı döneminde bu oran yüzde 62'ye (46 milyar 11 milyon kilovatsaat) çıktı. Yerli kaynak kullanımının artması ise yabancı kaynaklardan elde edilen üretimin %38’e kadar düşmesini sağladı.

 

 

TÜRKİYE 2019 RAPORU’NDA  ENERJİ BAŞARISI

 

2018 yılında Türkiye’de Ulusal Eylem Planı’nın kabul edilmesinin ardından hem yenilenebilir enerji hem de enerji verimliliği alanında da AB mevzuatları ile uyumlu çalışmalar devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun hazırladığı “Türkiye 2019 Raporu” da çalışmaların başarısını kanıtlar nitelikte. Rapor kapsamında Türkiye’nin enerji arz güvenliğinde “çok iyi ilerleme”, yenilenebilir enerji hem de enerji verimliliği alanında ise “iyi ilerleme” kaydettiği vurgulandı.

 

Yerli ve yenilenebilir elektrik üretimindeki artış, cari açığın kapanmasına 513 milyon dolarlık katkı sağladı.

 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.