VERİMDER'DE BU AY

ANADOLU BULUŞMALARI TOPLANTILARIMIZIN 33.'SÜNÜ KONYA'DA GERÇEKLEŞTİRDİK

ANADOLU BULUŞMALARI TOPLANTILARIMIZIN 33.'SÜNÜ KONYA'DA GERÇEKLEŞTİRDİK11 Temmuz 2023 Salı 10:40

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER iklim değişikliği, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularını ele aldığı Anadolu Buluşmaları toplantılarının 33.’sünü Konya'da gerçekleştirdi. Dalmaçyalı sponsorluğu ve Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi iş

Enerji verimliliği alanında vatandaşları bilgilendirmek ve bu alanda güçlü bir farkındalık oluşturmak hedefiyle başlattığı Anadolu Buluşmaları toplantılarının 33.’sünü Konya’da gerçekleştiren Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER Konyalıların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Bugüne kadar binlerce kişiye enerji verimliliği hakkında bilgiler veren VERİMDER, Konya toplantısını kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat-enerji sektörleri ve kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleştirdi.  

Açılış konuşmasını Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar’ın gerçekleştirdiği toplantıda, Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen, Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz, ve ZeroBuild Summit Direktörü ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gamze Karanfil Kaçmaz enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken konuşmasını gerçekleştirdi.

 

AMACIMIZ ENERJİ VERİMLİLİĞİ ALANINDAKİ DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLAMAK

VERİMDER olarak Konya’daki 2. toplantılarını gerçekleştirdiklerini belirten VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, “Bizim amacımız enerji verimliliğiyle ilgili bilinçlendirme faaliyetlerimiz çerçevesinde burada davet ettiğimiz kamu kurum temsilcileri, özel sektör sivil toplum örgütlerini temsilcileriyle bir araya gelerek ülkemizin enerji verimliliği alanındaki dönüşümüne katkı sağlamaktı. Ülkemizin çok önemli enerji faturası var. 2022'de 100 Milyar dolar üzerinde enerji ithalatımız oldu. Yaşadığımız 25 milyon konutumuzda yüzde 70'te enerji verimi ihmal edildiğini biliyoruz. Hedefimiz ise farkındalığı artırarak mevcut yapılarımızın yeni yapılarla beraber enerji verimi dönüşümüne katkı sağlamak” şeklinde konuştu.

 

ÜLKEMİZİNDE KONYA’MIZINDA ÇOK CİDDİ VERİMLİLİK AÇIĞI VAR

Ben bu şehrin Sanayi Odası Başkanı olarak her fırsatta ülkemizin ve şehrimizin çok ciddi verimlilik açığı olduğunu ifade ediyorum diyen Konya Sanayi Odası Başkanı Mustafa Büyükeğen sözlerine şöyle devam etti: “Enerji başta olmak üzere, üretimde, yapılarımızda, insan kaynağımızda, kısacası neredeyse her alanda verimlilik açıklarımız var. Bu açıkları kapatmak zorundayız. Konya Sanayi Odası olarak, bu dönemde işletmelerimizin enerji verimliliklerini artırmaları için önemli çalışmalar da yürütüyoruz. Konya Sanayi Odası olarak, KOP Kalkınma İdaresi Başkanlığımız ile birlikte yaklaşık bir yıl önce Enerji Verimliliği Mobil Etüt Aracı Projesi’ni hayata geçirdik. Bu aracımız ile sanayi tesislerimize, kamu kurum ve kuruluşlarımıza giderek, enerji verimliliği ölçümleri yapıyoruz. Enerji Verimliliği Mobil Etüt Aracımızla, şu ana kadar 30 firma ve kuruluşumuzda enerji ölçümleri yaptık. Yaptığımız bu ölçümler ile firmalarımıza, 50 milyon lira tutarında, toplam amortisman süresi 1 yıldan az olan 2 bin 402 TEP enerji tasarrufu imkanı sunduk. 8 bin 769 ton karbon salımının da önüne geçmiş olduk. Bu çalışmalarımızın endüstride sürdürülebilirliğini sağlamak için ise, ölçüm yaptığımız işletmelerden 21 personele Enerji Yöneticisi eğitimleri aldırdık. Ayrıca Konya Sanayi Odamıza, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan ilimizde ve bölgemizdeki tek Enerji Verimliliği Danışmanlığı-EVD yetkisini aldık. Bu yetki ile üyelerimize, enerji yönetimi ile ilgili danışmanlık yapıyoruz. İnşallah bu çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”

ISI YALITIMI İLE KONUTLARDA ENERJİ TASARRUFU SAĞLANABİLİR

Enerjide tasarruf ve verimliliğin konuşulduğu toplantıda konuşan Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar, “İklim değişikliğinin olması sıcaklıkları görmediğimiz noktalara getirdi. Konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 80'i ısıtma ve soğutmada kullanılıyor. Isı yalıtımı sadece soğuğa karşı değil, sıcağa karşı da koruyor bu yüzden ısı yalıtımının da önemli bir yeri var. Isı yalıtımı ile konutlarda enerji tasarrufu yüzde 60 oranında gerçekleştirilebilir. Soğutma için harcadığımız enerji ısıtma için kullanıldığımız enerjiden fazla" dedi.

SOĞUTMAK ISITMAKTAN DAHA MALİYETLİ

Hem sanayi tarafında hem de binalar tarafında verimlilikle ilgili yoğun bir çalışma ve takip sürecinde olduğunu belirten Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gamze Karanfil Kaçmaz ise, “Önemli olan her noktada verimlilik kavramını hayatımıza oturtmak. Kullanacağımız enerji kaynağından bunu dönüştürdüğümüz sisteme, ilettiğimiz sisteme kadar her noktada verimliliği düşünmek zorundayız. Bu bölge normalde yazın klima ihtiyacı neredeyse hiç olmayan bir yerdi ama bu yaz ilk kez klimaya ve soğutmaya ihtiyaç var düşüncesi oldu hepimizde. Soğutmak ise ısıtmaktan daha maliyetli ve önümüzdeki yıllarda soğutma ihtiyacı ısıtma ihtiyacından maalesef daha fazla olacak. Bu nedenle en güvenilir sistemleri üretmek ve var olan enerjimizi de güvenilirlik içinde kullanmak önceliğimiz olmalı” ifadelerini kullandı.

 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.