VERİMDER'DE BU AY

TÜKETTİĞİNDEN DAHA FAZLA ENERJİ ÜRETEN 8 EV!

TÜKETTİĞİNDEN DAHA FAZLA ENERJİ ÜRETEN 8 EV!01 Kasım 2019 Cuma 12:34

Artı-enerji evleri, dünyada giderek yaygınlaşıyor ve kullandıklarından daha fazla enerji üretip, tüketim fazlası enerjiyi şebekeye geri satmak için kurulabiliyor. Güzel, enerji açısından verimli ve giderek daha uygun fiyatlı olan bu konutlar, yenilenebili

Snohetta’nın Norveç’teki ZEB (Sıfır Enerjili Yapı) Pilot Evi

1-001.jpg

Snøhetta’nın ZEB Pilot Evi, yıl boyunca bir elektrikli arabanın enerji ihtiyacına yetecek kadar fazla enerji üreten, artı-enerjili bir aile evidir. Norveç’in Larvik kentinde bulunan 200 metrekarelik ev, tükettiği enerjinin iki katını üretebiliyor. Snøhetta tarafından Sıfır Emisyonlu Yapılar Araştırma Merkezi için tasarlanan binada üretilen ekstra ısı sayesinde açık yüzme havuzu ısıtılabilir ve elektrikli bir otomobil için yeterli enerji sağlanabilir.

ArchiBlox’tan Karbon-Pozitif Ev

2-001.jpg

Avustralya’nın “ilk karbon pozitif prefabrik evi” olarak kabul edilen Karbon Pozitif Ev, tükettiği enerjiden daha fazla enerji üreten bir güneş paneline sahip. ArchiBlox tarafından tasarlanan hava sızdırmaz yaklaşık 75 metrekarelik ev, güneş kazancını ve pasif tasarım stratejilerini en üst düzeye çıkarmak için tasarlandı. Mekanik ısıtma ve soğutma yerine, doğal olarak havalandırılan ev, serin havayı güney taraftan çekmek için zeminde yer alan boruları kullanıyor. Binada, ek yalıtım için yeşil bir çatının yanı sıra, yaz aylarında gölgelendiren ve serinleten dikey bir bahçe duvarları serisi bulunuyor.

Ralph Disch’ten Heliotrop

3-001.jpg

Heliotrop, Almanya’nın Freiburg kentinde, güneşin geliş açısını izleyerek ve güneş panel verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için 180 derece dönen çarpıcı bir enerji-artı güneş evidir. 6.6 kWH’lik bir çatıdaki güneş panel dizisi, evin enerjisini artı-enerji durumuna getirirken, güneş enerjili termal boru sistemi, evin su ve radyatörlerini ısıtır.

Mimar Ralph Disch’in yaratıcısı olan bu döner güneş evi olağanüstü Sonnenschiff “Güneş Kalkınması” ve Almanya’daki modern güneş hareketinin tohumuydu. Evin döner yapısı; güneş ışığının üçlü panelli pencereleri ile gün ışığından maksimum istifade edilmesine, çatıya monte edilmiş büyük güneş panel dizisi ve güneş enerjisi termal boruları ile maksimum enerji üretilmesi ve enerjinin verimli kullanımına olanak tanıyor. Sonuçta, bu ev, dünyadaki sıfır enerjili ilk modern evlerden biridir ve tükettiği enerjinin beş katını üretir.

Nathan Good Architects’ten Cannon Beach Residence

4-001.jpg

Nathan Good Architects’in artı enerjili Cannon Beach Residence’ı, Oregon’un Cannon Plajı’nda bulunuyor. Üç yatak odalı ev; fotovoltaik, güneş enerjili sıcak su ısıtıcıları, jeotermal enerji, enerji ısı geri kazanımlı vantilatörler ve yüksek verimlilikli bir ısı pompası kombinasyonu kullanarak kendi enerjisini üretir.

Evin ısıtma sistemi, güneş enerjili sıcak su ısıtıcılarından, jeotermal enerjili ısı geri kazanımlı vantilatörlerden ve yüksek verimli ısı pompasından yararlanmaktadır. Çatıda 5.9 kW’lık bir fotovoltaik sistem, ev için yeterli elektrik enerjisi üretirken, akıllı şebeke bağlantısı elektrik enerjisini hem almaya hem de vermeye olanak tanır. Yeşil çatıda, dam koruğu, yabani çilek ve hint darısı ekilidir. Bu ek yalıtım, yağmur suyu emme ve yangın direnci sağlar.

AART Architects’ten “Yaşam için Ev” Projesi

5-001.jpg

Bol ışıklı “Yaşam için Ev”, FKR Holding tarafından finanse edilen sekiz deneysel Aktif Ev’den biri olarak tamamlanmış çarpıcı ve çağdaş bir yapıdır. Yaklaşık 190 metrekarelik iki odalı ev, doğal ışığı çok iyi kullanır ve kışın ısıtmasının yüzde 50’sini pasif güneş araçlarından elde etmeye yönelik biçimde tasarlanmıştır. Ultra verimli bu evde, bir fotovoltaik sistem, güneş sıcak su sistemi, ısı pompası, enerjiyi optimize eden pencereler ve doğal havalandırma sistemi mevcuttur. Kışın, ısıtmanın yaklaşık yüzde 50’si, enerji optimize edilmiş pencerelerden pasif güneş ısıtması ile sağlanmaktadır. Yaz aylarında otomatik doğal havalandırma sistemi, gerektiğinde evin içinden hava akışını kontrol etmek için pencereleri açar.

Werner Sobek’ten B10 Aktivhaus

6-001.jpg

Mimarlık stüdyosu Werner Sobek Group, sadece kendisine ve iki elektrikli arabaya yetecek kadar değil, aynı zamanda evin yanındaki komşu eve de enerji sağlayacak şekilde, artı-enerjili bir ev olan B10 Activhaus’u tasarladı. Yaklaşık 85 metrekarelik ev, bir akıllı telefon veya tablet vasıtasıyla uzaktan kontrol edilebilen ve ev sahibinin alışkanlıklarını “öğrenmek” ve bunlara uyum sağlamak için programlanmış akıllı bir enerji sistemine sahip. Çatıdaki fotovoltaik sistem, yılda 8 bin 300 kilowatt saatlik güneş enerjisi üretiyor.

Interface Studio Architects’in Roxbury E+ Sitesi

7-001.jpg

Artı-enerjili yapı mimarisi müstakil evler ile sınırlı değildir. Interface Studio Architects, Boston, Massachusetts’de birbirine bağlı artı-enerjili bölümlerden oluşan Roxbury E+ sitesini tasarladı. LEED Platinum sertifikalı evlerin her birinin çatısı, yılda 10 bin kilowatt enerji üretebilen 39 güneş paneliyle kaplıdır. Enerji tasarruflu yapısı sayesinde, üretilen enerji miktarı ihtiyaçtan daha fazladır ve bu yüzden ev sahipleri şehir şebekesine fazladan elektrik satma olanağına sahipler. Artı-enerjili evler, güneş panelleri, yeşil çatılar, yağmur suyu toplama ve üçlü camlı pencereler gibi birçok yeşil teknolojiyi içermektedir.

Cardiff University’den Phil Jones’un Solcer Evi

8.jpg

İngiltere’nin ilk ekonomik artı-enerji evi olarak öne çıkan Solcer House, güneş enerjisinin yeterince emilerek, yılın sekiz ayı boyunca şebekeye fazla enerji aktarabilecek şekilde tasarlandı. Solcer House, sakinlerinin ihtiyacından daha fazla elektrik üretebilir. Bu üç odalı ev, konut sakinlerinin elektrik ihtiyaçlarını karşılamak için güneşten enerji toplar. Solcer House sürekliliği kendi kendine sağlayan bir güneş enerjisi tesisi olarak davranıyor, güneş ışınlarından enerjiyi emiyor ve yerinde pillerde depoluyor. Yoğun yalıtıma rağmen, kış aylarında daha fazla enerji kullanılıyor. Ancak geri kalan sekiz ay evin şebekeye ekstra enerji vermesine olanak vardır. Evin ortalama enerji tüketimi ayda 156 $ civarındadır, ancak ev tepe yüklerde iken 273 $’lık elektrik üretebilir.

 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.