VERİMDER'DE BU AY

ISI YALITIMI OLMAYAN BİNALARA CEZA VAR MI?

ISI YALITIMI OLMAYAN BİNALARA CEZA VAR MI?27 Eylül 2019 Cuma 17:44

Binalarda mantolama zorunluluğu tartışmaları sürüyor. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile enerji kimlik belgesi olmayan binalarda satış ve kiralama resmi olarak yasaklanacak. Peki, ısı yalıtımı olmayan binalara ceza var mı, ısı yalıtımı olmayan binaların satış

Enerji kimlik belgesi için geri sayım başladı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu” ile bu kanuna bağlı olarak çıkartılan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” gereğinde Enerji Kimlik Belgesi tüm binalar için zorunlu hale gelmişti. 

Eski binalarda mantolama zorunlu mu?

Hayır, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamalar ile böyle bir zorunluluk olmadığını duyurmuştu. 

Zorunlu olan binaların enerji kimlik belgesi alması. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mantolama olmayan binalara da bu belgeyi verecek. 

Ancak her bina enerji kimlik belgesine göre sınıflandırılacak. Enerji değeri düşük yani yalıtımsız olan binalardan daha yüksek emlak vergisi alınması gibi bazı yaptırımlar uygulanacak. 

Bu nedenle vatandaş enerji kimlik belgesi seviyesini yükseltebilmek için eski binalara mantolama yapmak zorunda kalacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu hakkında yapmış olduğu yazılı açıklamasında... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.

Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığını duyurmuştu. 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.