VERİMDER'DE BU AY

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YALNIZCA DOĞAYI DEĞİL BİZLERİ DE HASTA EDİYOR

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YALNIZCA DOĞAYI DEĞİL BİZLERİ DE HASTA EDİYOR20 Eylül 2019 Cuma 16:47

Dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunların başında yer alan iklim değişikliği yalnızca çevremizi olumsuz etkilemiyor. Her geçen gün çevre koşullarının iklim değişikliği ile giderek kötüye gitmesi aynı zamanda pek çok hastalığa da davetiye çıkartı

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YALNIZCA DOĞAYI DEĞİL

BİZLERİ DE HASTA EDİYOR

Dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunların başında yer alan iklim değişikliği yalnızca çevremizi olumsuz etkilemiyor. Her geçen gün çevre koşullarının iklim değişikliği ile giderek kötüye gitmesi aynı zamanda pek çok hastalığa da davetiye çıkartıyor. İklim değişikliğine karşı önlem alınmadığı takdirde enfeksiyon, kalp krizi, alerji, astım, cilt kanseri gibi hastalık türlerinde artış bekleniyor. 

·      Dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli problemlerden biri de iklim değişikliği… Mevcut enerji kaynaklarını tasarruflu şekilde kullanmamak, doğaya her geçen gün daha fazla zarar vermek, ne yazık ki günlük hayatımızı her saniye olumsuz etkiliyor. Küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliği, aşırı sıcaklara, buna bağlı olarak deniz seviyesinin yükselmesine, sel, hortum, kuraklık gibi doğal afetlere neden oluyor.

·       İklim değişikliği global çapta herkesin önlem almaya çalıştığı bir sorun olması itibari ile tüm ulularda hem ekonomik hem de çevresel sorunların yanı sıra pek çok alanda olumsuz etkiler oluşturuyor. İklim değişikliğinin neden olduğu doğrudan ve dolaylı etkiler kimi zaman fark edilmese de hem doğal yaşamı hem de insan yaşamını büyük ölçüde etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2000 yılında yapılan bir araştırmada iklim değişikliğine bağlı 150 bin kişinin öldüğü gösteriliyor. Yeni bir çalışmada ise 2040 yılında bu sayının 250 bine ulaşabileceği tahmin ediliyor. İklim değişikliğine bağlı enfeksiyon, kalp krizi, alerji, astım, cilt kanseri gibi hastalık türlerinde artış gözleniyor.

AVRUPA’NIN EN SICAK YAZI DOLAŞIM VE SOLUNUMU ETKİLİYOR

·      İklim değişikliğinin en belirgin özelliği her geçen gün daha fazla ısınan sıcak hava dalgası. Avrupa Birliği için İklim Değişikliği Servisi tarafından hazırlanan rapora göre Haziran 2019’da Avrupa genelinde ölçülen sıcaklıklar mevsim normallerinin 6 – 10 derece üzerine çıktığı belirtildi.

·       Aşırı sıcaklar ve nem, doğada kuraklık, fırtına ve orman yangını gibi olumsuz etkilere sebep olurken, halk sağlığı üzerinde de hastalıkların daha hızlı yayılması, su kıtlığı ve gıda güvenliğinin tehlikeye girmesine yol açabiliyor.

·       İnsan vücudunda da aşırı sıcaklar dolaşım ve solunum sistemi üzerine doğrudan etkileri ile ölüme sebep olabiliyor. Özellikle bebekler, yaşlılar, kronik dolaşım-solunum problemi olan kişiler aşırı sıcak havadan etkilenme konusunda risk altındadır.

·       Aşırı sıcak hava vücudun ısı dengesini sağlayan terin buharlaşmasını engeller. Bu durumda da kişinin elektrolit dengesi bozulur. Vücudun kaybettiği sıvı yerine konulmazsa bu durumda kişide mineral dengesizlik ile birlikte baş dönmesi, sıcaklığa bağlı kızarıklıklar, bitkinlik, şuur kaybı, kramplar, senkop gibi belirtiler görülür.

ENFEKSİYONA DA HAVA KİRLİLİĞİNE DE NEDEN OLUR

·         Havanın sıcak olması yağışların daha az olmasına ve kuraklığa yol açar. Bu durumda hastalık taşıyan böceklerin üreme alanı daha da genişler. Sıcak iklim koşullarında daha sık üreyen ve büyüyen kene ve sivrisinekler Lyme, Dang Humması, Sıtma, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi pek çok hastalığa da açar.

·         İklim değişikliğinin neden olduğu aşırı sıcaklıklar, her yıl Avrupa kıtasında yaklaşık 70 bin ormanın yangında kül olmasına neden oluyor. Doğanın gördüğü zarar ile birlikte yangınlar, partikül maddelerden kaynaklı hava kirliliğine yol açarak erken ölümlere davetiye çıkartıyor.

 

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE KARŞI ENERJİ TASARRUFU ŞART

·         İklim değişikliği tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken hem dünyamız hem de sağlığımız için artık zaman hareket geçme zamanı. Gelecek nesillere daha yeşil bir dünya ve sağlıklı yarınlar bırakabilmek için iklim değişikliğine karşı önlem almak en etkili ilaç. Dünyamızdaki mevcut enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak enerjiden tasarruf etmek ise mutlaka önceliğimiz olmalı. 

 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.