VERİMDER'DE BU AY

ENERJİ HARCAMALARINDA 600 MİLYAR DOLAR TASARRUF

ENERJİ HARCAMALARINDA 600 MİLYAR DOLAR TASARRUF08 Kasım 2019 Cuma 11:17

"Enerji Verimliliği 2019" raporuna göre, Uluslararası Enerji Ajansına üye 30 ülkede enerji harcamalarında yapılan tasarruf, geçen yıl itibarıyla 600 milyar doları aştı.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayımlanan "Enerji Verimliliği 2019" raporuna göre, dünya genelindeki enerji verimliliği politikalarında ABD, Çin ve gelişmekte olan ülkelerde önemli ilerlemeler kaydedildi.

Enerji verimliliğinde 2000'li yıllardan bu yana yaşanan gelişmeler sayesinde, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 30 IEA üyesi ülkede, enerji harcamalarındaki tasarruf geçen yıl itibarıyla 600 milyar doları aştı.

"Dijitalleşmeyle enerji verimliliği artar"

Enerji verimliliğine dair yatırımlar 2018'de yüzde 1,6 artarak 240 milyar dolara ulaşırken, bu yatırımlar özellikle inşaat, ulaşım ve üretim endüstrisi sektörlerinde gerçekleşti.

Bu alanda gelişimin istenilen düzeyde olmadığı belirtilen raporda, küresel ekonomilerin enerji kullanımını gösteren enerji yoğunluğunun yüzde 1,2 arttığı ve iklim değişikliği hedeflerini gerçekleştirebilmek için küresel enerji yoğunluğundaki iyileşmenin hızlanması gerektiği aktarıldı. Küresel ekonomilerin daha az enerji tüketerek büyümelerini sürdürebileceğine işaret edilen raporda, binaların, elektrikli aletlerin ve ulaşım sistemlerinin dijitalleşme oranlarının artmasıyla enerji verimliliğinin de artacağı aktarıldı.

Öte yandan raporda, enerji sistemlerindeki teknoloji tabanlı değişimlerin, özellikle enerji verimliliğinde ve enerji talebinde geçmişe göre anlam kazanacağı vurgulandı.

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.