VERİMDER'DE BU AY

DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRECEK EN ETKİLİ YÖNTEM!

DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRECEK EN ETKİLİ YÖNTEM!22 Kasım 2019 Cuma 17:17

Havanın soğuması ile birlikte doğalgaz kullanımı başladı. Peki doğalgaz kullanımında nasıl tasarruf sağlanabilir? Doğalgaz faturasının az gelmesi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRECEK EN ETKİLİ YÖNTEM!

Havanın soğuması ile birlikte doğalgaz kullanımı başladı. Peki doğalgaz kullanımında nasıl tasarruf sağlanabilir? Doğalgaz faturasının az gelmesi için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizde alacağınız küçük önlemlerle doğalgaz faturanızda yüzde 30-35 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bu yıl bir türlü kış gelmek bilmese de geceleri artık daha serin ve soğuk oluyor. Bu yüzden kombiler çalışmaya başladı. Havalar bu şekilde giderse doğal gaz faturası geçen yıla göre daha düşük kalacak. Ancak daha aralık, ocak ve şubat ayları var. Yapılarda doğalgaz ve diğer yakıt giderleri artacak. Artan doğalgaz fiyatları ile birlikte daha da yükselecek faturalara karşı önlem için en etkili yol ise enerji tasarrufu.

Enerjinin yaklaşık yüzde 37’si konut gibi yaşam alanlarında tüketiliyor. Ayrıca tüketilen toplam enerjisinin yaklaşık yüzde 80’i ısıtma ve soğutma için harcanıyor. Yükselen doğalgaz fiyatları ile birlikte evlerin enerji ihtiyacı bu kış faturaların da ısısını artıracak. Isı yalıtımı ile tasarruf sağlayabilir hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olabilirsiniz.

 NEDEN ISI YALITIMI YAPMALIYIZ?

  • Kış aylarında evi ısıtmak için kullanılan enerjinin %50’si dış cephenin yalıtımsız olması nedeniyle boşa gidiyor. Her ay ödediğiniz doğalgaz faturasının yarısı ısı kaybı nedeniyle buharlaşıyor.
  • Yüksek doğalgaz faturalarını düşürmek ancak ve ancak ısı yalıtımı ile mümkün.
  • Dış cephe ısı yalıtımı, tasarrufun yanı sıra binanın dış yüzeyinde oluşabilecek yoğuşmanın neden olduğu bakteri, mantar, siyah leke ve küflenmenin de önüne geçiyor.
  • Isı yalıtımı, binanın taşıyıcı sistemini rutubetten uzak tutarak, ömrünü uzatıyor, değerini yükseltiyor

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin ısı yalıtımı hakkında  “Enerji verimliliğini başta yapılarda olmak üzere hayatın her alanında birincil öncelik olarak belirleyen VERİMDER olarak tüm bireyleri enerji ve ısı tasarrufunda etkin olmaya davet ediyoruz. Ulusal ve uluslararası standartlara uygun kalitede malzeme ve kaliteli işçilik ile yapılacak ısı yalıtımı uygulaması sayesinde, binaların ısıtılması ya da soğutulması için harcanacak enerjide ve enerji için ayrılan bütçede %35 - %50 arasında tasarruf sağlanabilir. Ülkemizde ısıtma için kullanılan yakıt ve elektrik tüketimine bağlı olarak, sera gazı salım miktarının ve çevre kirliliğinin azaltılmasına da yardımcı olunur” dedi.

 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.