VERİMDER'DE BU AY

BİNALAR İÇİN EKB ALIMINDA SON VİRAJ!

BİNALAR İÇİN EKB ALIMINDA SON VİRAJ!27 Ağustos 2019 Salı 11:35

Türkiye'de binalarda zorunlu hale getirilen "Enerji Kimlik Belgesi" için son 4 aya girildi.

Mesken olarak kullanılan tüm binalarda zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi (EKB) için son 4 aya girildi. 1 Ocak 2020 itibariyle EKB'si olmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamayacak.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji verimliliğini artırması için zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesin'de binaların enerji sınıfı A, B, C, D, E, F, G şeklinde temsil ediliyor. Bu belgenin on yıl geçerliliği vardır. Enerji Kimlik Belgesi, binalrda enerjinin ve enerji kaynakalrının etkin ve verimli bir biçimde kullanılmasını, enerji israfından uzak durulması ve çevre kirlenmesini engellemek için asgari düzey olarak bilinen binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, sera gazı salımı seviyesi, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi hakkında bilgiler mevcut.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi almak isteyen bina sahipleri veya yöneticiler başvuruda bulunması gerekmektedir. Bina sahipleri ve yöneticiler, kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvuru yaparak alabilmektedir.

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.