YALITIM VE SAĞLIK

lifestyle123.jpg

 

EVLERDEKİ KÜFÜN HASTA ETTİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Dış ortam hava kirliliği dışında yaşantımızın çoğunun geçtiği iç ortamlardaki bakteri, küf ve nem de sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Evdeki bakteriler, direkt olarak hastalık etkeni olabileceğinden büyük önem taşır. Küflerin sadece bazı çeşitleri insanlar için tehlikeli olmakla birlikte, evde küf olması sağlık problemlerinin artmasına neden olabilmektedir. Küfler genellikle banyo, mutfak veya bodrum katları gibi kapalı ortamlarda ortaya çıkmaktadır. Küfler direkt temasta öksürük, hapşırık, kaşıntıya neden olabilmektedir. Küf alerjisi olanlar da ise astım ve nefes darlığı sıkça görülebilmektedir. Isı yalıtımı yaptırarak sağlığımıza etki eden küf ve zararlı mantarlara karşı da önlem aldığınızı biliyor musunuz?

 

ODALAR ARASINDAKİ ISI FARKININ SİZİ HASTA EDECEĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?            

Nem ya da rutubet, bina veya havadaki su miktarı anlamına gelir. İstanbul ve deniz kenarında olan birçok şehrimiz gibi nemin yüksek olduğu yerlerde evlerdeki rutubetin en önemli nedeni binaların yalıtımının iyi yapılmamış olmasından kaynaklanır. Odalar arasında ısı farklılıklarının olmamasına dikkat edilmelidir. Genellikle ısıtmanın olduğu kış aylarında, evlerde göreceli olarak kuru bir ortam sağlanabilirken, özellikle yaz ayları rutubetin belirgin olduğu zamanlar olarak dikkati çekmektedir. Rutubetli ortamlar özellikle üst solunum yolu hastalıklarının ve romatizmal şikâyetlerin artmasına neden olmaktadır. Küf riskini ve nem oranını azaltmak için evlerin günde en az yarım saat havalandırılması önemlidir. Nem oranının %40 ile %80 arasında tutulmasına gayret gösterilmelidir. Evinizde ıslak madde bulundurmamak, ahşap mobilyaların, yatak ve kıyafetlerin uzun süre nemli kalmamasına özen göstermek bu konuda yardımcı olacaktır. Ayrıca ev içinde çamaşır kurutulmamalı, binanın dış cephe izolasyonu iyi olmalıdır.  

 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.