MEDYADA BİZ

VERİMDER ANADOLU BULUŞMALARI’NIN BEŞİNCİSİ BURSA’DA DÜZENLEDİ

11 Mart 2019 Pazartesi 17:26

Ülke çapında enerji verimliliği konusunda bilinçlendirme çalışmaları konusunda çalışan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği - VERİMDER, beşincisini düzenlediği Anadolu Buluşmaları’na Bursa’da devam ediyor. Isı yalıtımında doğru malzeme kullanımının önemin

VERİMDER ANADOLU BULUŞMALARI’NIN BEŞİNCİSİ BURSA’DA DÜZENLEDİ

 

VERİMDER UYARIYOR:

YAPILARDA ENERJİ TASARRUFU İÇİN ISI YALITIMI

VERİMLİ ISI YALITIMI İÇİN DE DOĞRU MALZEME KULLANIMI ŞART!

 

ENERJİ KAYBI HEPİMİZİN CEBİNDEN ÇALIYOR

 

DAHA HESAPLI OLACAK DERKEN

ZARARLI ÇIKMAYIN

 

Ülke çapında enerji verimliliği konusunda bilinçlendirme çalışmaları konusunda çalışan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği - VERİMDER, beşincisini düzenlediği Anadolu Buluşmaları’na Bursa’da devam ediyor. Isı yalıtımında doğru malzeme kullanımının önemine de değinilen toplantıda, VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin vatandaşın cebinden çıkacak her bir kuruşun verimli kullanılması için önemli önerilerde bulundu. 

                                                                                                                                          

Türkiye’nin dört bir yanında enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği başlatan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat - enerji sektörleri ve kanaat önderlerini bilgilendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl büyük ilgi ile karşılanan ve her ilde ısı yalıtımı ve enerji verimliliği alanında farklı konuların masaya yatırıldığı Anadolu Buluşmaları, 2019 yılında ise batıdan doğuya Türkiye’nin pek çok ilinde gerçekleştirmeyi planladığı bilinçlendirme toplantılarına Capatect’in katkıları ile devam edecek. 

 

ANADOLU BULUŞMALARI

81 İLDE DEVAM EDECEK

 

Samsun, Antalya, İzmir ve Adana’nın ardından “Anadolu Buluşmaları”nın yeni durağı Bursa oldu. Anadolu Buluşmaları ile tüm Türkiye’de enerji verimliliği ve ısı yalıtımı konusunda 7’den 70’e herkesin bilgi sahibi olması için il il gezdiklerini söyleyen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Yaklaşık bir yıl önce global çapta dünyamızı etkileyen küresel ısınma ve doğal kaynakların korunması ile birlikte bu kaynakların etkin kullanımıyla cari açığın düşürülmesine katkı sağlanması amacıyla kurduğumuz Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, kısa sürede toplumda kendine yer edinerek kitlelere ulaşmayı başardı. Anadolu Buluşmaları adını verdiğimiz bilinçlendirme toplantıları ile de Samsun’dan Adana’ya pek çok ilimizde enerji verimliliğini arttırmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki yapılarda en fazla enerji kaçağı ısı yalıtımı olmayan binalarda oluyor. Üretilen enerjinin yaklaşık %80’i ne yazık ki boşa gidiyor. Doğaya olan zararın yanı sıra enerji kaybı vatandaşın cebine de olumsuz yansıyor. Tüm bu olumsuzlukları giderebilmek için en önemli ilaç ısı yalıtımı” diye konuştu. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda, ısı yalıtımı için doğru malzeme seçimi ve sistem standartlarına sahip paket sistem kullanımın önemi toplantıya katılanlar ile detaylı paylaşıldı.

 

 

YANLIŞ MALZEME SEÇİMİ

ISI YALITIM PERFORMANSINI DÜŞÜRÜYOR

 

Anadolu Buluşmaları’nın Bursa durağında uzmanların yaptığı açıklamalar üzerinde duruldu. Isı yalıtımı kadar kullanılan malzemenin de ısı yalıtımının performansını etkilediğini belirten uzmanlar ısı yalıtımı uygulaması sırasında yapıştırıcı, sıva, file, dübel, levha, kaplama ve boya gibi birçok çeşitte malzeme kullanıldığını ve bilinçsizce yapılan ya da daha ucuz olsun diye farklı yerlerden alınan malzemelerin, yalıtımın performansını düşürdüğünü belirtiyor. Isı yalıtım sistemlerin birçok bileşenden oluşan kompozit yapılar olduğu için farklı markalara ait malzemelerin kullanılması durumunda uyumsuzlukların ortaya çıktığı ve yalıtımda tam verim elde edilemediği üzerinde de duran uzmanlar, oluşan uyumsuzlukların dış cepheye de olumsuz olarak yansıdığını ifade ediyor.

 

TOPLAMA ÜRÜNLERE RAĞBET ETMEYİN

 

Isı yalıtımı tek bir yerden paket sistem almanın aynı zamanda tüketiciyi de koruduğunu belirten uzmanlar, farklı üreticilerden alınan toplama yalıtım ürünlerinin kullanımı sırasında bir sıkıntı oluştuğunda, tüketici karşısında ilgili bir muhattap bulamadığını, çünkü hatanın hangi malzemeden kaynaklandığını kimi zaman bulmak zor olduğunu vurgularken, tek bir üretici ya da hizmet sağlayıcıdan tedarik edilen yalıtım malzemelerinde sıkıntı olduğu zaman sistem garantisi vatandaşın hem cebini hem de yalıtım sistemini koruduğunu ifade ediyor. VERİMDER, özellikle merdiven altı üreticiden uzak durulmasını gerektiğini de vurgulayarak, daha uygun ve hesaplı olacağını söyleyip, vatandaşı dolandıran kişilere karşı mutlaka kurumsal ve bilinen markalar ile çalışmanın da önemine değindi.

 

 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.