VERİMDER ANADOLU BULUŞMALARI

VERİMDER ANADOLU BULUŞMALARI

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, tüm Türkiye’de enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda seferberlik ilan etti. VERİMDER, ülkemizin en önemli konularından biri olan enerji verimliliğinin daha fazla yaygınlaşması amacıyla “Anadolu Buluşmaları” kapsamında; Samsun, Antalya, İzmir, Adana, Bursa, Van, Konya, Eskişehir, Gaziantep, Manisa, Malatya ve Sivas'ta  toplantılar düzenleyerek ısı yalıtımı ve enerji verimliliği konularında biliçlendirme çalışmaları gerçekleştirdi.

ANADOLU BULUŞMALARI SAMSUN

VERİMDER tarafından Samsun'da 'Anadolu Buluşmaları' toplantısı gerçekleştirildi. Enerji verimliliği konusunun görüşüldüğü toplantıya VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, VERİMDER Kurucu Üyesi Arkın Konak, Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyeleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşma yapan Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'de her yıl tüketilen enerjinin maliyetinin, ekonomi üzerinde yük oluşturduğunu belirterek, "Öte yandan, küresel ısınmanın neden olduğu felaketler de dünyamızı geri dönüşü olmayan bir çıkmaza sürüklüyor. VERİMDER olarak enerjinin etkin ve verimli kullanılması konusunda liderlik yapmayı hedefleyen bir vizyona sahibiz. Birincisini Samsun'da başlattığımız 'Anadolu Buluşmaları' ile Türkiye'yi karış karış dolaşacak ve bu konularda aydınlatacağımız, iç ve dış paydaşlarıyla optimal çözümleri, optimal maliyetler ve finansman metoduyla kamuoyuna sunacağız" dedi.
samsun-002.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI  ANTALYA

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), ısı yalıtımı ve tasarrufu bilincinin tüm Türkiye’de yaygınlaşması için Samsun’da başlattığı Anadolu Buluşmaları’na hız kesmeden devam ediyor. Antalya’da düzenlenen ikinci toplantıda, enerji verimliliği alanında doğru bilinen yanlışlar masaya yatırıldı.

Antalya gibi sıcak iklimlerdeki binaların ısı yalıtımı yapılmasına ihtiyaç olmadığı algısının yanlış olduğunu söyleyen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, “Isı yalıtımı yalnızca binayı ısıtmak için yapılan bir uygulama değildir. Binaların soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirir. Yaz aylarında ödenen klima faturaları göz önüne alındığında, sıcak bölgelerde oturan kişilerin de ısı yalıtımı yaptırması gerekir. Isı yalıtımı ile soğutma için yapılan harcamalarda en az %40 tasarruf elde edilir” dedi.

antalya-001.png

ANADOLU BULUŞMALARI İZMİR

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) tarafından üçüncüsünün İzmir’de gerçekleştirildiği toplantıya VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, VERİMDER Kurucu Üyesi Arkın Konak ve Çevre ve Enerji Hukukçusu Arsin Demir ve basın mensupları katıldı. Binaları sadece ısıtırken değil, soğuturken de mantıklı davranışlarda bulunmak gerektiğine vurgu yapan Alkin, “Türkiye’deki enerjinin yüzde 40’ı binalarda tüketiliyor. Binaların da yüzde 85’i doğru düzgün yalıtılmış değil, yeni ev alırken ya da kiralarken evin konumu ve iç tasarımı kadar  Enerji Kimlik Belgesi’ne sahip olması da önemli. Piyasada pek çok sahte belge ile karşılaşılıyor. Bu nedenle mutlaka evinizin belgesini sorgulayın. Sahte olmayan belgede evin en verimli ve yüksek sınıfta olmasına dikkat edin. Eviniz sıcak bir yuva olurken bütçe dostu da olsun.” diye konuştu.

izmir-001.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI ADANA

Enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda farkındalık çalışmaları yürüten Enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konusunda farkındalık çalışmaları yürüten Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER)'in Anadolu Buluşmaları Samsun, Antalya ve İzmir'in ardından Adana'da gerçekleştirdi.

Türkiye'yi karış karış gezerek enerji verimliliğini anlatacaklarını dile getiren Alkin, yaptıklarının bir farkındalık yolculuğu olduğunu, her kurtardıkları binanın cari açığa pozitif bir katkı sağlayacağını dile getirdi.

adana-001.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI BURSA

Samsun, Antalya, İzmir ve Adana’nın ardından “Anadolu Buluşmaları”nın yeni durağı Bursa oldu. Anadolu Buluşmaları ile tüm Türkiye’de enerji verimliliği ve ısı yalıtımı konusunda 7’den 70’e herkesin bilgi sahibi olması için il il gezdiklerini söyleyen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Yaklaşık bir yıl önce global çapta dünyamızı etkileyen küresel ısınma ve doğal kaynakların korunması ile birlikte bu kaynakların etkin kullanımıyla cari açığın düşürülmesine katkı sağlanması amacıyla kurduğumuz Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, kısa sürede toplumda kendine yer edinerek kitlelere ulaşmayı başardı. Anadolu Buluşmaları adını verdiğimiz bilinçlendirme toplantıları ile de Samsun’dan Adana’ya pek çok ilimizde enerji verimliliğini arttırmaya çalışıyoruz. Biliyoruz ki yapılarda en fazla enerji kaçağı ısı yalıtımı olmayan binalarda oluyor. Üretilen enerjinin yaklaşık %80’i ne yazık ki boşa gidiyor. Doğaya olan zararın yanı sıra enerji kaybı vatandaşın cebine de olumsuz yansıyor. Tüm bu olumsuzlukları giderebilmek için en önemli ilaç ısı yalıtımı” diye konuştu. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda, ısı yalıtımı için doğru malzeme seçimi ve sistem standartlarına sahip paket sistem kullanımın önemi toplantıya katılanlar ile detaylı paylaşıldı.

bursa.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI VAN

Türkiye’de enerji verimliliği, tasarrufu ve ısı yalıtımı konularında farkındalık oluşturmak üzere kurulan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, geleneksel hale gelen Anadolu Buluşmaları’nı hız kesmeden sürdürüyor. Bu amaçla Samsun’dan yola çıkan VERİMDER, Antalya, İzmir, Adana ve Bursa’nın ardından şimdi de Van’da kamuoyu, kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat - enerji sektörleri ve kanaat önderleri ile bir araya gelerek enerji verimliliği, tasarrufu ve ısı yalıtımı hakkında bilgilendirme yapmaya devam ediyor. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda, Van gibi çetin kış koşullarına sahip illerde ısı yalıtımının önemi ve kullanılacak malzemeler ile ilgili detaylar toplantıya katılanlar ile paylaşıldı. Soğuk iklimlerde enerji verimliliği ve ısı yalıtımının daha fazla önem kazandığı vurgusunun yapıldığı toplantıda, ısı yalıtımının önemi ve Türkiye’de uygulanan standartların detaylarından bahsedildi.

van.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI KONYA

Türkiye’nin dört bir yanında enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği başlatan Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER, kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat - enerji sektörleri ve kanaat önderlerini bilgilendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl büyük ilgi ile karşılanan ve Samsun’dan Adana’ya, İzmir’den Antalya’ya kadar her ilde ısı yalıtımı ve enerji verimliliği alanında farklı konuların masaya yatırıldığı Anadolu Buluşmaları’nın yeni durağı Konya oldu.

Toplantının başkanlığını yürüten ve yalıtım konusunda hayati başlıkları katılımcılara aktaran VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin; “Bugün vatandaşın cebinden çıkan paranın büyük bir kısmı ısıtılamayan ya da soğutulamayan evlerde uçup gidiyor. Yapılarda en fazla enerji kaçağı, ısı yalıtımı olmayan binalarda oluşuyor. Üretilen enerjinin yaklaşık %80’i ne yazık ki boşa gidiyor. Isı yalıtımı yapılan bina sahiplerini, faturalarında %50’ye varan tasarruf elde edebiliyor” dedi. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda, ısı yalıtımı için doğru malzeme seçimi ve sistem standartlarına sahip paket sistem kullanımının önemi katılımcılara detaylı bir şekilde sunuldu.

konya.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI ESKİŞEHİR

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, "Türkiye'deki enerjinin yüzde 45'e yakını binalarda tüketiliyor. Tüketilen enerjinin yüzde 80'i de doğru ve verimli tüketilmiyor." dedi.

Alkin, Eskişehir'de bir otelde, dernek tarafından 8'incisi düzenlenen Anadolu Buluşmaları'nda yaptığı konuşmada, enerjinin doğru kullanımının önemine işaret etti.

Binalarda enerjiyi verimli kullandırmayı amaçladıklarını belirten Alkin, "Türkiye'nin en önemli ihtiyaçlarından biri enerjidir. Türkiye enerji güvenliğine çok önem veren bir ülke. Türkiye'deki enerjinin yüzde 45'e yakını binalarda tüketiliyor. Tüketilen enerjinin yüzde 80'i de doğru ve verimli tüketilmiyor." ifadelerini kullandı.

eskisehir.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI GAZİANTEP

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) Anadolu Buluşmalarının dokuzuncusunu Gaziantep’te gerçekleştirdi. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin: - "Bundan birkaç sene sonra enerjiyi doğru kullanan binalar daha değerli olacak. Enerjiyi kötü kullanan binalar, tercih edilmeyen binalar olacak. Kimse verimsiz binaları tercih etmeyecek. O binalar boş kalacak. Çünkü tüketici artık harcadığı her liraya dikkat ediyor. Müteahhitler, yalıtımını doğru düzgün yaparlarsa hem kendileri değerli bir yatırıma sahip olacaklar hem de tüketiciyi memnun edecekler. Tüketiciyi memnun eden, cirosunu artırır. Tüketiciyi mutsuz eden batmaya mahkumdur"

gaziantep.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI MANİSA

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) Türkiye’de enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı seferberliği konusunda kamuoyunu bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirdiği Anadolu Buluşmaları’nın 10’uncusunu Manisa’da gerçekleştirdi.

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, bir otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ısı yalıtımında kullanılacak malzemelerin, enerji verimliliğinin yapı taşlarından biri olduğunu belirtti.

Üretilen enerjinin yüzde 40’ının binalarda kullanıldığını, bu enerjinin yüzde 80’inin ise binayı ısıtmak ve soğutmak için kullanıldığını belirten Alkin, “Isı yalıtımıyla bu tüketilen enerjide yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanabilir. Cebinizden boşa harcanan bütçenin yanı sıra doğaya yapılan zarar da yine israf edilen enerjiden kaynaklanıyor. Bu nedenle binalarda ısı yalıtımı yapmak ve binalarda zorunlu hale gelen enerji kimlik belgesine sahip evlerde oturmak büyük önem taşıyor.” diye konuştu.

manisa.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI MALATYA

Türkiye’de enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik, kamuoyu tarafından her geçen gün artarak destekçi buluyor. Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), “enerjinin bilinçli ve özenli tüketilmesi yöntemi” ile oluşturulacak farkındalığın, sürdürülebilir bir çevre ve ekonomi için vazgeçilmez olduğunu kamuoyuyla paylaşmaya devam ediyor. Dernek, bu amaçla Türkiye’nin dört bir yanını ziyaret ediyor. Türkiye’de enerji verimliliği, tasarrufu ve ısı yalıtımı konularında farkındalık oluşturmak üzere kurulan VERİMDER tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen Anadolu Buluşmaları’nın 11’incisini Malatya’da gerçekleştirdi.  Anadolu Buluşmaları kapsamında ziyaret edilen her ilde kamuoyu, kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat – enerji sektörleri ve kanaat önderleri ile bir araya gelen VERİMDER, yeni durağı olan Malatya’da enerji verimliliği, tasarrufu ve ısı yalıtımı hakkında önemli bilgileri paylaştı.

malatya.jpg

ANADOLU BULUŞMALARI SİVAS

Enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda Türkiye'nin dört bir yanında bilinçlendirme seferberliği yürüten Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) tarafından düzenlenen Anadolu Buluşmaları'nın on ikincisi Sivas'ta gerçekleştirildi.

Yapılarda ısıtma ve soğutmadan kaynaklı enerji faturalarında doğru ısı yalıtımı yapılması ile yüzde 50'ye varan tasarruf elde edilebileceğine işaret edilen buluşmada, doğru malzeme kullanımının önemi vurgulandı.

Isı yalıtımının hem doğayı hem de cebi koruyacak faydalarının yanı sıra nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili de detayların paylaşıldığı toplantıda, sıklıkla tüketicinin en çok düştüğü hatanın ısı yalıtımı uygulamasını pahalı olarak nitelendirip, ucuz çözümlere ya da malzemelere ilgi göstermesi olduğu belirtildi.

Isı yalıtımının yapılarda önemli bir sistem bileşeni olduğu üzerinde durulan buluşmada, yalıtım için kullanılacak çözümlerin tek bir elden, yani "paket sistem olarak" temin edilmesinin tüketiciyi de koruduğu aktarıldı.

sivas.jpg

 

 

 

 

 

 

 

    Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
    Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.