SIKÇA SORULAN SORULAR

basliksiz-1-003.jpg
 • ISI YALITIMI ENERJİ TASARRUFU SAĞLAR MI?

Isı Yalıtımı, doğru ürün ve uygulamayla rahatlıkla yaklaşık %50 yakıt tasarrufu sağlar.

 

 • SICAK BÖLGELERDE İKAMET EDİYORUM, DE ISI YALITIMI YAPTIRMAM GEREKİR Mİ?

Binaların soğutulması, ısıtılmasından 1,5 kat daha fazla enerji gerektiriyor. Özellikle klima kullanımı düşünüldüğünde, enerji tasarrufu için sıcak bölgelerdeki binalara da ısı yalıtımı yapılması gerekiyor.

 

 • YAPININ YALNIZCA KUZEY CEPHESİNE ISI YALITIMI YAPTIRMAK YETERLİ OLUR MU?

Isı yalıtımı tek cephe için yapıldığında ısı köprüleri oluşacağı için ısı yalıtımı yapılmayan cephelerde ısı kaybı devam eder. Binada ısı kaybı olmaması için tüm yapının çepeçevre yalıtım gerekiyor.

 

 • ISI YALITIMINI KENDİM YAPABİLİR MİYİM?

Isı Yalıtımı, ancak doğru yapıldığı zaman faydalarından yararlanılabilen bir uygulamadır. Konuyla ilgili deneyimi ve bilgi birikimi bulunmayan kişiler tarafından yapılması daha büyük zararlara yol açabilir.

 

 • ISI YALITIMININ ÇEVRE DOSTU BİR UYGULAMA OLDUĞU SÖYLENEBİLİR Mİ?

Kesinlikle. Enerjinin gereğinden fazla kullanılması sonucunda atmosfere salınan gazlar küresel ısınma ve iklim değişikliklerine sebep olur. Isı yalıtımı ise bir hanenin yıllık enerji harcamalarından ortalama %50 tasarruf etmesini sağlayarak çevrenin korunmasına yardımcı olur.

 

 • ISI YALITIMI ÇOK MALİYETLİ Mİ?

Isı Yalıtımı bina ömrünce performansını sürdürecek bir uygulamadır; 2-3 yıl içerisinde maliyetini karşılayacak ve ardından tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

 

 • ISI YALITIM MALZEMELERİ KANSEROJEN MADDE İÇERİR Mİ?

Isı yalıtım malzemeleri, Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamında üretilerek gerek yurt içi gerekse AB ülkeleri dahil yurt dışı pazara CE işareti ile sunuluyor. 305/2011/AB sayılı Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamındaki ürünler sağlık, hijyen ve çevre gibi temel unsurlar çerçevesinde değerlendiriliyor. Bu bağlamda CE işaretine tabi olan ve bu işaret vasıtasıyla AB ve Türkiye pazarında kullanılabilen bir ürünün kanserojen olması söz konusu olamaz. 

 

  Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Kurumsal Web Site Tasarımı
  Derneğimizin çalışmaları, hizmetleri ve güncel haberlerini Sosyal Medya’dan takip edebilirsiniz.